Dobrý rytmus je důležitý nejen v hudbě..
Aktuality > Úvaha od stážistky Mikaely


Kdo jsou vlastně hendikepované osoby? Mnozí si myslí, že být hendikepovaný znamená být špatný být jiný, ale ne o tolik jiný, než kdokoli z nás a mohu vás ujistit, že hendikep opravdu není sprosté slovo. Je potřeba o tom přesvědčit celou naši společnost. Hendikepovaný člověk není o tolik rozdílný od nás. Snad jen o tu nevýhodu a ani to jim nezabrání dělat to, co chtějí. Stačí jen, když je všichni přijmeme a jednoduše jim budeme pomáhat.

Lidé, s postižením, a je jedno o jaký typ se jedná, mají problémy se společenským přijetím, s hledáním práce s obyčejným nákupem nebo nastoupením do MHD. Každé ráno je pro ně výzvou tisíckrát větší, než pro plnohodnotně zdravou osobu. A my jim můžeme jednoduše pomoc tuto výzvu zvládnout.

Například, když vidíte na ulici nevidomého člověka, jak je ztracený. Co v této situaci můžete udělat? Stačí před něj předstoupit a zkrátka se ho zeptat zda mu nemůžete pomoci. Nebo jiný případ, který se opravdu stal, dokonce je podle něj natočen film s názvem „Rande na slepo“ který řeší právě tuto problematiku. Myslíte si, že by takový nevidomí nemohl pracovat v kavárně nebo jako číšník? Jistě, že mohl, třeba je výborný ve své práci ale lidé mu díky jeho nevýhodě zkrátka nevěří. Je známo, že lidé s tímto typem postižení mají jiné výhod. Například lépe vyvinutý sluch, a vše si zapamatují doteky a různými jejich pomůckami. Jen jim musíme pomoc a dát více času.

Nechci opomínat další osoby, co mají takové znevýhodnění ať už psychické nebo fyzické. Nicméně si myslím, že největší problém mají právě nevidomé osoby hlavně, co se o veřejnou dopravu jedná nebo o jakoukoli sebe menší změnu v jejich životě.

Je skvělé, že jsou schopni si zapamatovat cestu ať už počítáním kroků nebo hmatem. Je skvělé, že se také mohou orientovat podle sluchu, ale co když se stane situace, že přehodí jízdní řády kvůli opravám, co v této situaci může nevidomí dělat? Ano mohli bychom vymyslet něco jako kouzelné tlačítko na každé zastávce, které nám vysvětlí změny, ale to nejde. Ve své podstatě nemohou dělat nic. Mohou pouze spoléhat na nás. 

Co osoby odkázané na invalidní vozík mají se ve společnosti dobře? Dle mého názoru, ano veškeré vchody do obchodních center jsou bezbariérové nebo mají bezbariérové výtahy. Máme i bezbariérovou hromadnou dopravu, což shledávám jako velmi pozitivní změnu ve vnímání osob s postižením veřejností. Jako veliký problém shledávám posměch mladých lidí, kteří nechápou, že taková jedna osudová chvíle může změnit z minuty na minutu život i jim a že jejich špatné poznámky mohou mít na takového člověka ne zrovna dobrý psychický vliv.

Přála bych si, aby každý jeden z nás byl ohleduplný k těmto osobám. Nezapomeňte, že temný osud může dostihnout každého z nás, proto osoby s různými typy postižení nepřehlížejme. Snažme se je přijmout, takové jací jsou. A pomoc jim začlenit se do společnosti. Všichni jsme ve finále stejní. Jsem vděčná za neziskové organizace, které hendikepovaným pomáhají probíjet se každodenním životem jako je Rytmus Liberec, organizace, která pomáhá lidem hledat práci nebo Tichý svět, Tyfloservis, Sons, Fokus, Centrum pro zdravotně postižené a jiné. Už nám jen chybí tolerance společnosti.

Co si o této problematice myslíte vy?  Je potřeba přidat nějakých vymožeností nebo jen lidských citů? Souhlasíte? Nebo máte úplně jiný názor?

Na závěr bych už jen chtěla říci, že každá hendikepovaná osoba si nepřeje nový IPhone, auto nebo to nejdražší oblečení. Přeje si jediné lék na jejich nemoc, kapku naděje. Tak jim pojďme pomoc. Ať se na ten svět mohou smát s námi.


Autorka: Mikaela Dechťar, stážistka

                                                                                      

Přečteno 142x

     

Stejná šance - Zaměstnavatel 2020Job kluby a setkání pro čekatele

Job klub + čekatele - 1. 4. 2020 08:00

SKUPINOVÁ SETKÁNÍ JSOU ZRUŠENA DO ODVOLÁNÍ.


Job klub + Čekatelé - 1. 4. 2020 08:00

SKUPINOVÁ SETKÁNÍ JSOU ZRUŠENA DO ODVOLÁNÍ.


Job klub a čekatelé - 26. 8. 2020 13:00

SKUPINOVÉ SETKÁNÍ pro uživatele a čekatele
Od: 13:00h.
Téma: Denní režim
Proběhne v prostorách zahrady organizace Rytmus Liberec, o. p. s., pobočka Česká Lípa, ulice Školní 2213. 

V PŘÍPADĚ NEPŘÍZNIVÉHO POČASÍ SETKÁNÍ PROBĚHNE V PROSTORÁCH KANCELÁŘE.

Job klub + čekatelé - 1. 4. 2020 08:00

SKUPINOVÁ SETKÁNÍ JSOU ZRUŠENA DO ODVOLÁNÍ.


Job klub + čekatelé - 1. 4. 2020 08:00

SKUPINOVÁ SETKÁNÍ JSOU ZRUŠENA DO ODVOLÁNÍ.

Jak přispět

Dárcovská SMS


Daruj správně

Givt.cz

Nakupujete rádi online? Víte, že přitom můžete přispět na dobrou věc?

Stačí se na Váš oblíbený e-shop dostat přes tento link: https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=235
a pak už jen nakupovat.


Certifikát ověřená instituce
Rytmus Liberec, o.p.s. - idatabaze.czSociální služby - idatabaze.cz
Transparentní účet

Číslo účtu: 2600618057/2010
Účet můžete sledovat online