VYZPOVÍDALI JSME ZAMĚSTNAVTELE ROKU, MAJITELE FIRMY HAMIRO CZECH

06/09/2023

Od roku 1910 firma Hamiro Czech kouzlí úsměvy, nejen na tvářích těch nejmenších. Hamiro tým své hračky od nákresu skrze šití až po finální úpravy tvoří s láskou a s odpovědným přístupem, ke každé jedné hračce. Stejně vstřícný a zodpovědný přístup Hamiro Czech projevil i k zaměstnávání OZP není tedy divu, že vyhrála Stejnou šanci 2023 a stala se tak zaměstanvatelem roku.

A co nám o začátcích, expanzi, aktuální situaci firmy Hamiro, ale i zaměstnávání osob se zdravotním postižením řekl ředitel společnosti Luboš Novotný? 

ROZHOVOR S ŘEDITELEM HAMIRO CZECH LUBOŠEM NOVOTNÝM 

Vlastníte jedinou výrobu hraček v Čechách, která vyrábí hračky tradičně a s láskou, tak jak tomu bylo dříve. Jak se vám podařilo firmu Hamiro Czech znovu dostat do popředí světových středisek a znovu docílit toho, aby se vrátila v plné síle?

"Tak já jsem firmu převzal jako skomírající firmu. V roce 2021 kdy jsme jednali o převzetí už v průběhu předešlého roku a s tím, že vlastně firma Hamiro měla sedm zaměstnancům. Z bývalých devíti set a pomalinku skomírala, což mi přišlo líto, protože, jsme poslední výrobna hraček v ČR a bál jsem se, jakmile tohle tahle firma zavře, už se to k nám do Čech nevrátí všechny hračky v Čechách už budou vyloženě jenom z Asie tak, jak je tomu na devadesáti devíti procentech trhu, takže jsem firmu převzal a pomalinku se to snažíme někam zpátky dotáhnout."

Kde všude můžeme na Hamiro plyšáky narazit?

"Ve všech alpských střediskách v Evropě, pravděpodobně New Yorku. A teď se nám rýsuje nějaká zakázka do Japonska."


 


Jaká zakázka vás oslnila nejvíce a proč?
"Teď máme krásnou zakázku do New Yorku, kde se mi líbilo, že jsme se dostali až na takovou vzdálenost."

Jak jste se k Hamiro Czech dostal vy?

"Popravdě jsem vlastně k tomu ani neměl vztah, i když by to byl hezký příběh, že jsem třeba po tom toužil od mala, ale netoužil, prostě to byla náhoda, souhra náhod. Vlastně s bývalým majitelem jsem nějakým způsobem byl v kontaktu, obchodovali jsme spolu v úplně jiné sféře no a slovo dalo slovo pán chtěl firmu pustit, protože mu bylo vlastně 82 v té době a chtěl jít do nějakého zaslouženého důchodu, tak říká, propustím ženský, zavřu firmu.. no a od té doby jsem o tom přemýšlel, že by možná byla škoda, že se zavře poslední továrna v Čechách."

Jak vnímáte zaměstnávání OZP vy ? A co vám to přineslo?

Na první dobrou když jste nám sem vlastně Bohdana chtěli dát, jsme ještě neviděli, kdo to bude samozřejmě, jsme se tomu nebránili a byli jsme připravený to zkusit .Vzít si sem někoho s nějakým zdravotním znevýhodněním. Měli jsem tady vlastně tři vaše klienty s tím, že jednomu z nich se to líbilo a Bohdan, kterého jsme si nechali. Myslím si, že nás to obohatilo, protože jsme se na toho člověka začali dívat z jiné strany, že třeba má vlastně to sluchové nějaké znevýhodnění, tak na druhou stranu ten klučina je hrozně bystrý. Jo a je to vlastně náš jediný chlap na firmě, mimo mě, ale co se ženskýma, tak je jediný, ale super.